|
Бөлім |
8.2 В Электростатика негіздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пеагогтың аты-жөні |
Ысқақова Қарлығаш Асанқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
3.12.2021 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:8 |
Қатысқандар : 14 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау; 8.4.1.2 – үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру; 8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
· Электр зарядын сипаттайды · Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
· электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіреді · Заттардың қайсысы өткізгіш, қайсысы диэлектрик болатынын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
· Өмірде кездесетін электр құбылыстарының пайдасы мен зияны жайлы мағлүматтарды келтіріп түсірдіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин
|
1. Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу,сыныпқа кірген бойда түстерді алу арқылы сынып топқа бөлінеді. (1 мин) «Мәреге жет» әдісі арқылы топқа тез, қысқа жауап берілетін қайталау сұрақтарын қою.Ребус шешу арқылы «Электростатика негіздері» сөзін құрастырып шығу. Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу керек Сұрақтар; 1. Будың суға айналу процесі «конденсация» 2. Бір дене молекулаларының екінші дене молекулаларымен өздігінен араласу құбылысы «диффузия» 3. Мұз ерігенде энергия.... 4. Меншікті балқу жылуының белгіленуі «q» 5. Денелерді құрайтын бөлшектердің қозғалыс энергиясы мен өзара әсерлесу энергиясы «ішкі энергия» 6. Заттың екі күйі бар...? «үш күй» 7. Өз сұйығымен динамикалық тепе теңдікте болатын бу «қаныққан бу» 8. Сұйықтың қатты күйге айналуы «қатаю немесе кристалдану» 9. Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі «Дж» 10. Жылудың ауа және сұйық арқылы берілуі «конвекция» 11. Жылу берілу түрлері «жылуөткізгіштік, конвекция, сәулелену» 12. Меншікті жылусыйымдылығының белгіленуі «с» 13. Отын түрлерін ата «көмір, ағаш...» 14. Термодинамикадағы жұмыс формуласы «А=pΔV» 15. Іштен жану қозғалтқышы неше тактіден тұрады |
Таратпалар ат, ребус
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин
|
Ой толғау ( видео)
Топтық жұмыс «Ақпаратпен бөлісу» әдісі
1-Топ: «электрлену»сөзінің шығу тарихы. Зарядталған денелердің өзара әрекеттесуі. Жетістік критерийі : Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер ...
2-Топ: Электр заряды . Атомның құрылысы. Электроскоп. Жетістік критерийі : Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер ...
3-Топ: Электр өткізгіштер мен диэлектриктер. Жетістік критерийі : Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер ...
· Ток өткізетін және өткізбейтін материалдарды атап айтады. · Электроскоп көмегімен заттардың өткізгіш немесе диэлектрик екенін анықтайды. Топтық жұмыс . «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі Тапсырмалар : 1-топ . Эксперименттік тапсырма: Қажетті құрал-жабдықтар: пластмасса сызғыш, парақ . Пластмасса сызғышты құрғақ парақ қағазға үйкелеңдер. Тәжірибе жасау арқылы сызғыштың электрленгенін дәлелдеңдер. 2-топ . Эксперименттік тапсырма: Қажетті құрал-жабдықтар: ауа шары, жүн. Ауа шарын үрлеп болғаннан кейін жүнмен сүртіңдер, сосын қабырғаға немесе терезеге сүйеп қойыңдар. Қандай құбылыс байқалады? Неге? 3-топ . Практикалық тапсырма:
Кестені пайдалана отырып, эбонит таяқшасының ұштарын әр аттас зарядтармен электрлеуге бола ма?
Жұптық жұмыс «Жұмбақ сөздер»әдісі 1-тапсырма Суретте берілген үш жағдайдың өзара әсерлері қалай көрсетілгенін таңбамен белгілеп көрсет.
2-тапсырма Кестеге берілген денелердің қайсысы өткізгіш, қайсысы диэлектрик екенін көрсетіп орналастыр . Болат шеге пластмасса сызғыш, жібек қиығы, мыс сым, ағаш сызғыш, алюминий қасық , өшіргіш
Жеке жұмыс «Серпілген сауал»әдісі проблемалық сұрақ Бензовоздың кабинасында мынадай жазу бар: «Жанармайды құю немесе ағызу кезінде оны міндетті түрде жерлестіріңдер». Неге бұл ережені сақтау керек.
|
https://www.youtube.com/watch?v=ACIx8Rk7Jo4
таратпалар
Сызғыш, парақ, ауа шары, кесте
Таратпа тапсырмалар Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 3 мин
|
Рефлексия: «Білім шыңы»
арқылы
1-сатысы : Мен ......... білемін 2-сатысы Мен ..........түсінемін 3-сатысы Мен ......... жасай аламын.
Үйге тaпcырмa § 18 оқу. 12-жаттығу (2)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіздің қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бүгінгі сабақты оқушыларға түсіндіру мақсатында видео көрсетілді. Жетістік критерийі беріліп сабақтың мақсатына жету үшін оқушылар өздері іздеді. Оқушылардың ізденушілігін жетілдіру мақсатында « Ақпаратпен бөлісу» әдісті таңдадым. Топтық, жұптық және жеке жұмыстарды бағалау нәтижесінде оқушылардың нені орындап\орындай алмағанын анықтау арқылы сыныптағы әртүрлі қабілетті оқушыларға қолдау көрсетіледі. Тапсырмалар беру арқылы қабілеті жоғары оқушылар іріктелініп, нәтижесінде өмірде кездесетін мысалдар келтіреді
|
1.Өтілген материалды бұрынғы алған білімдерін еске түсіру негізінде «Мәреге жет»әдісін пайдаланып, бәйгеден озған топ ребус шешу арқылы сабақтың тақырыбы ашылды. «Алтын теңге беру »арқылы бағаланды 2. Топтық жұмыс қорытындысында топтың жасаған жұмысының «Жұлдызыңды ал» әдісімен топтық бағалау жүргізеді (екі жақсы жетістіктері мен толықтыруларына тоқталып кетеді). 3. Жұптық жұмыста- жұптар бір-бірін өзара бағалайды. Яғни болған оқушыны мұғалім критерий бойынша тексеріп береді. Ол келесі оқушыны, олар келесіні... тексереді. 5.Жеке жұмысқа мақсатқа жетелейтін бағалау критерийлері қойылды. Сол критериймен әрбір оқушы өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың денсаулығына қауіпсіз жағдай орнатылады (парталарды ыңғайлап орналастырып, техникалық қауіпсіздік ережелері т.б түсіндіріледі) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімдіболдыма? Барлық оқушылар оқумақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







Сұрақ қою