Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі

Бөлім:

Су - тіршілік көзі

Мұғалімнің  аты-жөні

Илиясова БалнурБ

Күні:

 

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Негізгі және туынды сын есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріппен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: сөйлемнен сын есімді табады, негізгі және туынды сын есімді анықтай алады.

Көптеген оқушылар: Сын есім туралы, негізгі және туынды сын есім туралы біледі

 

Кейбір оқушылар: Негізгі  және туынды сын есімнің айрмашылығын айта алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің  әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Ынтымақтастық  атмосферасын қалыптастыру «Ізгі тілек» әдісімен өтеді.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісі арқылы сөздерді  таңдап, топқа бөлінеді.

1-топ Зат есім

2-топ Сын есім

3-топ Етістік  

Миға шабуыл

Семантикалық карта

Жұптық  жұмыс

Сөздер таратып беріледі

Сөздер

Зат есім

Сын есім

Етістік

 

+

 

 

 

 

+

 

 

 

 

+

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқу материалын жариялау (топтық жұмыс)

 

«Күн шұғыласы» әдісімен жүреді.

-Өтіп жатқан тақырыбымыз не туралы?

-Сын есім бар білетінімізді еске түсіріп, «Күн шұғыласына» жазайық.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда сын есімнің негізгі және туынды түрлері тураыл білімді бекітуге арналған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

 

 

20-жаттығу.

Негізгі және туынды сын есімдерді салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын табу. 

Бұл тапсырманы ВЕНН диаграммасы арқылы салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылығын табады.  

Ықтимал жауаптар:

Ұқсастығы: Барлығы да сын есім, қандай? сұрағына жауап береді.

Айырмашылығы: Жаңа, көк, жүйрік- негізгі сын есімдер, түбір сөзден жасалған. Әдепті, сүтті, атақты, көктемгі- туынды сын есімдер,жұрнақ жалғану арқылы жасалған.

 

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сын есімнің түрлеріне мысалдар келтір.

 

 

Сергіту сәтінде «Сөздер банкасі» ойынын ойнайды.

Берілген сөздердің ішінен негізгі және туынды сын есімдерді банкаға орналастырады

 

 

1.     Жаттығу жасайды.

 

 

Топқа бірігеді.

 

 

 

 

 

Кестені толтырады Сұрақ қою арқылы сөз таптарын табады

1.Зат есімді табады

2.сын есімді табады

3.Етістікті табады

 

 

 

 

 

топ мүшелері ақылдаса отырып, қағаздың ортасын «Сын есім» ортақ пікірін жазады. Топ ішінен бір оқушы шығып, өз ойларын ортаға салады.

 

 

 

 

 

 

Тапсырманы орындайды.

 

Оқушылар жұпта, сонан соң топта талдап, топтан бір оқушы шығып, сынып алдында жұмыстарын қорғайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұпта өзара бағалалау

4- өте жақсы

3 –жақсы

1-2 -қанағаттанарлық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.

«Бағдаршам»

Арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау дескрипторы:

- сын есімдерді салыстырады;

- ұқсастығы мен айырмашылығын табады;

Оқушылар «Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы баға береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

кестелер

Жаңа білім

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекіту

10 мин

 

 

 

 

17-жаттығу. Жұптық  жұмыс

 

Шығармашылық тапсырма

«Пилот және Штурман»

Берілген зат есімдерге – дай, -дей жұрнақтарын жалғап, туынды сын есім жаса. Туынды сын есімдерді қатыстырып сөйлем құра.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18-жаттығу.  Жеке жұмыс

 

Мәтінді көркем жазыңдар.

Сын есімдерді тап. Оларды сын есімнің негізгі және туынды

түрлеріне ажыратыңдар.

Негізгі сын есім: әдемі,

Туынды сын есім: ақша, жидекті, көңілді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырманы орындайды.

Оқушылар тапсырманы алдымен өз бетінше орындап, жұпта тексереді. Қате болса, түзетеді. Негізгі және туынды сын есімдер туралы дәлелдеулер жүргізеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Туынды және негізгі сын есім туралы еске түсіреді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-туынды сын есім жасайды;

-сөйлем құрастырады;

 

 

«Бағдаршам» арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

- Мәтінді сауатты, көркем жазады-1балл.

Сын есімдерді тауып, негізгі және туынды түріне ажыратады -1балл.

2-балл – тамаша!

1-бал-жақсы

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық, дәптер

 

 

 

 

Кері байланыс

5 мин

Рефлексия

 «Менің не үйрендім?» әдісі арқылы береді

Оқу  тапсырмасы: 19-жаттығу.

Өз ойларын жазады?

Оқу тапсырмасын жазып алады.

 

 

 

Сұрақ қою

Security code
Суреттегі кодты енгізіңіз